Jakie kable HDMI wybrać?


Producenci kabli HDMI zaczęli powszechnie — w celu obniżenia kosztów — używać technologii CCA (połączenie miedzi i aluminium) lub CCS (połączenie miedzi i stali). Warto się zastanowić przed wyborem odpowiedniego przewodu, gdyż obecnie ceny przewodów wykonanych w technologii OFC różnią się tylko nieznacznie od cen przewodów CCA i CCS.

Zadając sobie pytanie — jakie kable HDMI wybrać — trzeba wziąć pod uwagę, że jakość i niezawodność przesyłanego sygnału jest znacznie lepsza w przypadku użycia kabli firmowych wykonanych z miedzi beztlenowej OFC. Tańsze kable HDMI mają uszczuplony ekran i zastosowane szereg „patentów chińskich”. Widoczna jest różnica w wykonaniu kabli. Droższe są grubsze, posiadają porządny ekran, a użyty materiał, czyli OFC gwarantuje łatwiejsze przewodzenie bitów.

Sygnał HDMI charakteryzuje się tym, że oprócz jednego sygnału, zaraz za nim lub równocześnie przesyłany jest sygnał zapasowy. W momencie zgubienia „bitu” przez sygnał główny następuje zastąpienie go przez sygnał zapasowy. W droższych kablach prawdopodobieństwo zgubienia sygnału jest oczywiście dużo niższe, a nadbudowanie w 100% pewne. W tańszych rozwiązaniach parametry są znacznie gorsze. Nadbudowanie sygnału występuje na poziomie 75%.

Kolejna kwestia to ilość połączeń i strat na sygnale. Przy długości 10m-15m w znacznym stopniu przekłada się to na ciągłość i jakość przesyłanych danych.

Ostatnią rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, są urządzenia. Należy pamiętać, że nie wszystkie sygnały HDMI wysyłane przez urządzenia różnych producentów są takie same. W przypadku np. komputerów przenośnych różnych producentów, wbrew ogólnej specyfikacji, zdarza się, że moc wyjściowa sygnału jest dobrana „na granicy wytrzymałości”, co przy długości powyżej 7m i kilku połączeniach może spowodować trwały lub częściowy braku sygnału, a sygnały audio i video nie zsynchronizują się.

Stąd wniosek, że tylko kable HDMI wykonane z miedzi beztlenowej OFC dają gwarancję właściwego przesyłu danych i komfortu pracy, zwłaszcza przy większych odległościach.

Polecamy oferowane przez firmę Meditronik kable HDMI firmy Lindy wykonane z miedzi beztlenowej.Kable HQ i akcesoria firmy LINDY:Opiekun handlowy produktów LINDY
Łukasz Leguła
e-mail: lukasz.l@meditronik.com.pl
tel. +48 22 651-72-42 w. 175
GG: 54632328   Zapytaj o produkt ...