Patchcordy miedziane czy aluminiowe?

 

Niebezpieczeństwa związane z używaniem kabli CCA 


patchcordy miedziane Chcąc obniżyć koszty, producenci zaczęli używać drutu aluminiowego platerowanego cienką powłoką miedzi. Technika ta stworzyła aluminiowy kabel rdzeniowy otoczony cienką warstwą miedzi. Jeśli przewodnik takiego typu  zaczniemy skrobać, to odsłonimy srebrny aluminiowy rdzeń. Niewiedza konsumentów, marketing sprzedawców oraz identyczny wygląd spowodowały, że powleczone miedzią aluminiowe kable krosowe (patch cords) stały się bardzo powszechne na polskim rynku.

Jednak decydując się na zakup znacznie tańszych kabli klient musi mieć świadomość, że wydajność oraz niezawodność sieci komputerowych w których zastosowano kable CCA, są radykalnie różne od sieci, w których zastosowano kable z 100% miedzi. W rzeczywistości kable sieciowe z aluminium nie spełniają wymogów normy TIA i IEC dla sieci kategorii cat5e i cat6.

Powlekane miedzią aluminiowe kable krosowe najczęściej oznaczane jako CCA mają wyższą tłumienność niż kable z czystej miedzi. Powoduje to częstszą utratę przesyłanych pakietów danych. Te pakiety muszą być ponownie przesyłane. A im więcej danych jest ponownie przesyłanych, tym wolniej działa sieć. Problemy z szybkością potęguje każdy metr kabla, którego używasz. Czyli im dłuższego użyjesz niewłaściwego kabla, tym gorsza będzie wydajność całej sieci. Należy tu zadać sobie pytanie, czy spadek wydajności sieci wart jest zaoszczędzenia kilkunastu czy kilkudziesięciu groszy.

Przewody CCA mają też o około 55% wyższą rezystancję dla prądu stałego. Zwiększa to ilość energii, która jest zamieniana w ciepło i zmniejsza dostępną moc. którą można przesłać tym kablem. Ten problem sprawia, że nie można używać tych kabli w przypadku zasilania przez sieć Ethernet (PoE) takich urządzeń, jak punkty dostępowe WiFi czy kamery IP.

Kabel aluminiowy stwarza też dodatkowe problemy z instalacją. Przede wszystkim ze względu na mniejszą wytrzymałość na rozciąganie, a co za tym idzie, ryzyko łatwego uszkodzenia podczas układania. Pojedyncze przewody mogą łatwo popękać powodując, że kabel jest bezużyteczny. Aluminium ma również mniejszy dopuszczalny promień gięcia niż kable z czystej miedzi. Oznacza to, że nie można go zgiąć tak bardzo jak kabla miedzianego, gdyż łatwiej ulega uszkodzeniu. Krótko mówiąc - kable aluminiowe powleczone miedzią są bardziej kruche, niż kable z czystej miedzi.

Tak więc tylko w 100% miedziane kable krosowe zapewniają najlepszą wydajność i niezawodność sieci. Drobna oszczędność przy zakupie aluminiowych kabli krosowych przekłada się tu na wymierne ryzyko.

Firma Meditronik Sp.z o.o. jest obecnie prawdopodobnie jedną z niewielu na rynku firm, która sprzedaje kable krosowe cat5e i cat6 wykonane w 100% z czystej miedzi. Wielu innych dostawców robi tylko marketingowe zabiegi aby klient miał przekonanie, że kupuje kable z czystej miedzi, chociaż w rzeczywistości dostaje kable aluminiowe powleczone miedzią.

Opinie firm zagranicznych o CCA:


Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty patchcordów w 100% miedzianych.